اخبار و مقالات

پنج شنبه, 19 آذر 1394 ساعت 11:46

کدایگنایتر در ۱۰ ماه

تقریباً ۱۰ ماه از تغییر پلتفرم برنامه نویسی از جوملا به فریموورک کدایگنایتر در خدمات فناوری راهبرد می گذرد. شاید این مدت زمان برای بررسی توانایی و قابلیت استفاده از یک فریموورک کافی باشد و پس از این مدت بهتر بتوان در باره آن سخن گفت.

قبل از استفاده از کدایگنایتر، نزدیک به ۵ سال از سیستم مدیریت محتوای جوملا برای طراحی و پیاده‌سازی وب سایت‌های اینترنتی در خدمات فناوری راهبرد استفاده می‌شد و برای ایجاد ماژول ها و کامپوننت های مورد نیاز در صورتی که ماژول و کامپوننت مورد نظر یافت نمی شد، از توابع و امکانات خود جوملا برای پیاده‌سازی ماژول های مورد نیاز استفاده می کردیم. البته همچنان جوملا گزینه اول برای اجرای وب سایت‌های اینترنتی در خدمات فناوری راهبرد است، اما در کنار امکانات بسیاری که در این سیستم برای اجرا و توسعه انواع وب سایت‌های اینترنتی و همچنین ماژول ها و کامپوننت های اختصاصی وجود دارد، یک مشکل بزرگ در توسعه نرم افزارهای اختصاصی تر با جوملا و البته سایر سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس وجود دارد.

 در این نوع سیستم ها، تیم برنامه نویسی، ملزم به رعایت چارچوب های مورد نظر سیستم مورداستفاده است. هر چند رعایت این چارچوبها، باعث وجود یکنواختی و یکدستی نرم‌افزار نهایی از نظر ساختار برنامه نویسی می شود، اما در عین حال مانع از استفاده بهینه از توانایی‌ها و البته سلایق و نوع برنامه نویسی مورد نظر تیم برنامه نویسی می شود.

به عنوان مثال،‌نوع مدیریت کاربر، در سیستم مدیریت جوملا، توابع بسیار عالی برای استفاده، سربارگذاری و اختصاصی سازی قسمت ورود و مدیریت کاربران وجود دارد اما در یکی از نرم افزارهای اختصاصی نیاز به استفاده از شماره موبایل (فقط شماره موبایل) کاربران برای ورود به سایت و استفاده از امکانات آن داشتیم.

همانطور که گفته شد جوملا قابلیت اختصاصی سازی تمام قسمت‌های مربوط به کاربران، از ماژول ورود تا پلاگین احراز هویت کاربران را دارا است، اما برای هدف مورد نظر ما نیاز به این حجم از سربارگذاری ها نبود.

بنابراین ایده استفاده از یک فریموورک به جای جوملا برای نرم افزارهای اختصاصی با حجم متوسط و بزرگ، در گروه مطرح شد. گزینه های مختلفی مانند لاراول، کیک پی اچ پی ، سمفونی و کدایگنایتر مطرح و در زمان کوتاهی تست و بررسی شدند.

هر کدام از فریموورک ها قابلیت‌ها و امکانات متفاوت و البته بسیار مفید ارایه می‌دادند اما سرعت توسعه و قابلیت بالای اختصاصی سازی و تولید بلاک های نرم افزاری، مهمترین معیار ما برای انتخاب یک فریموورک جدید بودند.

 استفاده از کدایگنایتر برای توسعه نرم افزارهای اختصاصی تحت وب در راهبرد

کدایگنایتر فرایند یادگیری بسیار آسانی دارد، بیش از ده سال از توسعه آن می‌گذرد و دارای یکی از بزرگترین اجتماع های کاربری است، مثال‌ها و کدهای آموزشی بسیاری برای آن وجود دارد، سبک و ساده و در عین حال منظم و سریع است و چارچوب های سفت و سخت زیادی ندارد. بنابراین کدایگنایتر به عنوان اولین گزینه برای برسی بیشتر انتخاب شد و فایل‌های آموزشی و کدهای نمونه برای آن، فراهم شدند.

برخلاف چیزی که فکر می‌کردیم در دومین هفته از استفاده از کدایگنایتر، قسمت مدیریت کاربر آماده شد و در هفته‌های بعدی سیستم قالب بندی و templating اختصاصی برای استفاده در کدایگنایتر آماده شد.

قسمت‌های بعدی نیز با سرعت مناسبی با کدایگنایتر پیاده‌سازی شد و در نتیجه تصمیم به استفاده از کدایگنایتر برای تکمیل یکی از پروژه های تحت وب ناتمام مانده شد.

اولین پروژه، نرم‌افزار تحت وب کاروان، یک سیستم مدیریت شرکت حمل و نقل بار درون شهری و بین شهری بود که با کدایگنایتر اجرا شد و در حین اجرای این پروژه مراحل یادگیری فریموورک تکمیل تر شد و پایه‌های اولیه از سیستم اختصاصی راهبرد، پیاده‌سازی شد و بعد از آن پروژهای تاباک (مدیریت مشتریان شرکت ارایه کننده دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی )‌و سیستم مدیریت مشتریان پاشنه ( سیستم مدیریت مشتریان شرکت تولید کننده انواع محصولات چرمی ) و بیطرف ( متعلق به وب سایت بهارخواب – سیستم ثبت آگهی مشاورین املاک و املاک) پیاده‌سازی و با موفقیت اجرا شدند.

در حال حاضر نسخه ۳ با چندین نسخه رفع باگ، نسخه پایدار این فریموورک است و نسخه بعدی، نسخه ۴ خواهد بود که با تغییرات و اصلاحات قابل ملاحظه ای در دست توسعه است.

گروه خدمات فناوری راهبرد، با توجه به توانایی مناسب و قابلیت کاربرد بسیار بالای این فریموورک تصمیم به ادامه استفاده از این فریموورک برای نرم‌افزار های تحت وب خود با ابعاد متوسط و بزرگ گرفته و برای سال ۹۵ توسعه سیستم اختصاصی راهبرد ، براساس همین فریموورک را در برنامه خود قرار داده است.

در طی سال ۹۴ همچنان جوملا بستر اصلی برای طراحی وب سایت‌های با کاربری عمومی بوده و اپن کارت، سیستم پیشفرض برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی بود که برای سال ۹۵ نیز گزینه های مناسب تری نسبت به سایر سیستم‌های مشابه هستند.

خواندن 710 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 11:43