اخبار و مقالات

چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 12:52

نرم افزارهای تحت وب

نرم‌افزارهای تحت وب، نوع خاصی از نرم افزارهاي کلاینت سرور محسوب می شوند، با این تفاوت که در سمت کلاینت نرم افزاری نصب نشده و هیچ اطلاعاتی ذخیره نمی شود. کاربر در سمت کلاینت با استفاده از نرم افزارهای مرورگر وب (مانند اینترنت اکسپلورر، کروم، فایر فاکس، موزیلا) به سرور متصل می شود و درخواست ها و دستورات خود را از طریق مرورگر اینترنتی به سرور ارسال می کند، در حقیقت نرم افزار کلاینت همان نرم افزار مرورگر وب است و پروتکل ارتباطی میان سرور و کلاینت نیز همان پروتکلهای وب (httpو https) است.

تمام وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی در واقع نوعی از این نرم افزارها محسوب می شوند. وب سایت های ساده ای که تنها اطلاعات را در صفحات ساده‌ی html ارائه می دهند، در حقیقت نرم افزارهای تحت وب ساده ای محسوب می شوند که تنها کارشان ارائه اطلاعات ساده است. وب سایتهای پیشرفته تر و پرتالها مانند گوگل و فیس بوک و یوتیوب نرم افزارهای پیچیده تری هستند که از کاربران نیز اطلاعات می گیرند، آنها را پردازش می کنند و اطلاعات و دانش جدید تولید می‌کنند و سپس بنا به درخواست کاربر این اطلاعات یا اطلاعات دیگری را که سایر کاربران در نرم افزار (وب سایت) وارد کرده اند یا اطلاعات موجود در سایر نرم افزارها و ماژولهای موجود در مجموعه شان را در اختیار وی قرار می دهد.
ممکن است برخی وب سایت ها خدمات اداری یا تخصصی حرفه ای مانند حسابداری، اتوماسیون یا حتی مدلسازی و رسم فنی به کاربران ارائه دهند.
یکی از راهکارهای بهره گیری از نرم افزارهای بزرگ در سازمانها و شرکت ها و نهادهای بزرگ، تولید نرم افزار مورد نظر با معماری تحت وب و نصب آن در سرور مرکزی است تا کارکنان آن مجموعه جهت بهره برداری از نرم افزار تنها با استفاده از مرورگر از نرم‌افزار مورد نظر استفاده کنند. در آن صورت نرم افزار مذکور با پروتکل وب طراحی و اجرا شده است، لیکن از راه اینترنت نمی توان به نرم افزار دسترسی پیدا کرد. در این روش علاوه بر بهره مندی از مزایای نرم افزارهای تحت وب، سیاستهای احتمالی امنیتی آن مجموعه در عدم امکان دسترسی به اطلاعات از راه اینترنت رعایت شده است.

 توسعه خدمات فناوری راهبرد برای طراحی نرم افزار و وبسایت اختصاصی از کدایگنایتر استفاده می کند

مزیت های نرم افزارهای تحت وب به نرم افزارهای تحت شبکه:

1. عدم نیاز به نصب نرم افزار کلاینت بر روی هر یک از کامپیوترهای مورد نظر
2. امکان دسترسی به سیستم توسط تمام نرم افزارهایی که از طریق شبکه به سرور مورد نظر دسترسی داشته باشند
3. اعمال آسانتر تغییرات در سیستم
4. سهولت در یکپارچگی با سایر محصولات نرم افزاری سازمان
5. سهولت در اعمال ملاحظات امنیتی
6. کاهش هزینه های کارفرما جهت خرید و نگهداری کلاینت های مناسب

گروه خدمات فناوری راهبرد، علاوه بر طراحی نرم افزار های اختصاصی تحت وب، انواع وب سایت های اینترنتی شامل سایت های شرکتی،‌شخصی، سازمانی و همچنین فروشگاه های اینترنتی را نیز طراحی و پشتیبانی می کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با ما تماس بگیرید.

خواندن 791 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 11:57